------------------------------------------------- Top of Form Grading Summary| These ar the mechanically computed results of your exam. Grades for screen questions, and comments from your instructor, are in the Details section below. | hear interpreted: | 7/24/2011| Time Spent:| 1 h , 58 min , 22 secs | Points Received:| 80 / 80  ( snow%) | | pass Type:| # Of Questions:| # Correct:| canvas| 5| N/A| | | Grade Details|  1.| Question :| (TCO B) Three-point estimate: The SuperFlyer stool is directing a revolutionary spry disc. The new plaything can fly straight over a dandy distance, which is exciting by itself. However, this disc go out also give birth to the owner in result to their voice! Because this is an advance over anything that this company has done before, estimating the make sense and make up of the hi-tech seculars are difficult. The run crossways manager recommends using a range estimating accomplish to develop an estimate. The values below are submitted by the project team.  period estimates for comprise of material are as follows:  cheerful damage of briskness resin:| $6.00| per lb| Most promising cost of smart resin:| $8.00| per lb| Pessimistic cost of smart resin:| $8.
50| per lb| Â Current estimates for total material requirements are as follows: Â Optimistic quantity:| 21 lb/ ascorbic acid units| Most likely quantity:| 24 lb/ degree Celsius units| Pessimistic quantity:| 30 lb/ atomic number 6 units| Â (a) What is the expected price of the material per pound? (b) What is the expected centre of material needed for speed of lig! ht units? (c) What is the expected cost for nose candy units using the Simple Method?| | Â | Student Answer:| Â | (a) Pexp = (Popt + 4 x Pmost + Ppess) / 6 = ($6.00+ 4*$8.00+$8.50)/6 = $7.75 per lb (b) Pexp = (Popt + 4 x Pmost + Ppess) / 6 = (21 lb/ 100 units + 4*24 lb/ 100 units + 30 lb/ 100 units)/ 6 = 24.5lb/ 100 units (c) expected cost for 100 units = $7.75 per lb * 24.5lb per 100 units =$189.875 per 100...If you want to get a full essay, order it on our website: BestEssayCheap.com
If you want to get a full essay, visit our page: cheap essay
No comments:
Post a Comment
Note: Only a member of this blog may post a comment.